Die finaliste vir die ATKV-mediaveertjies is onlangs bekendgemaak.
Die ATKV bekroon jaarliks uitblinkers vir hulle bydraes in die gedrukte/elektroniese media, televisie en radio.
Die top drie finaliste in elke kategorie in alfabetiese volgorde (volgens van), is soos volg:
RADIOPRYSE
Beste aanbieder of onderhoudvoerder van ’n vermaaklikheids- of joernaalprogram
• Martelize Brink – Oggend op RSG: Riaan Manser – RSG
• Ettienne Ludick – Blues na 11: Plaaslike Blues met Mel & Pals – RSG
• Johan van Lill – Groeipyne: Aspergersindroom – RSG
Beste insetsel in ’n vermaaklikheids- of joernaalprogram
• Martelize Brink – Oggend op RSG: Rieldans – RSG
• Kobus Burger – Skrywers & Boeke: PG du Plessis – RSG
• Ettienne Ludick – RSG Sport: Die droommyl – RSG
Beste aanbieder of onderhoudvoerder van ’n nuus- of dieptenuusprogram
• Lynette Francis – Praat Saam: Dawid Kruiper – RSG
• Valda Jansen – Naweekaktueel: ANC Eeufees – RSG
• Ettienne Ludick – Praat Saam: Realiteits TV – RSG
Beste insetsel in ’n nuus- of dieptenuusprogram
• Ettienne Ludick – RSG Sport: Vic Toweel, die storie na bo – RSG
• Mia Malan & Darren Taylor – Monitor: Tienerswangerskappe – RSG
• Mia Malan & Darren Taylor – Monitor: Transkei – RSG
Beste vermaaklikheids- of joernaalprogram
• Martelize Brink – Oggend op RSG – RSG
• Wynand Dreyer – ’n Vrou met vlerke – RSG
• André Liebenberg – Van krip na kruis na Kersfees – Verskeie gemeenskapsradiostasies
Beste nuus- of dieptenuusprogram
• Lani Fouché – News Spesiale Verslag: Rehabilitasie van geharde misdadigers – OFM
• Lynette Francis – Praat Saam: Wie se Afrikaans – RSG
• Valda Jansen – Monitor: Jakes Gerwel – RSG
Beste dokumentêre program of programreeks
• Wouter de Wet – Dis Opera – RSG
• Wynand Dreyer – Die laaitie van die kas – RSG
• Margot Luyt – Sy naam was Mario – RSG
Beste radiodrama of –teater
• Bettie Kemp – Die huis van Bernarda Alba – RSG
• Margot Luyt – Behoort – RSG
• Mari Snyman – Teerling 1: Die opblaasmatrassie – RSG
Beste akteur of aktrise in ’n radiodrama of –teater
• Rina Nienaber – Teerling: Die berader – RSG
• June van Merch – Behoort – RSG
• Denver Vraagom – Bekkies gevind – RSG
Beste aanbieder by ’n gemeenskapsradiostasie
• Benescke Janse van Rensburg – Oggendrooi – Radio Tygerberg
• Frans Swart – Verskeie programme – Oos-Rand Stereo
• Johan van Lill – Kunsdagboek – Fine Music Radio
PRYSE VIR GEDRUKTE/ELEKTRONIESE MEDIA
KOERANTE
In-diepte artikels/Ondersoekende joernalistiek
• Fred de Vries – Respek: ’n duur paar verbrande skoene – Rapport
• Neels Jackson – Oorde buit oues uit – Beeld
• Leoni Smit – Toorn van ’n aspris nurse – Rapport
Beste persoonlikheidsprofiel
• Murray La Vita – Die skaduwees van Athol – Die Burger
• Hanlie Retief – ’n Hengse lekker lewe – Rapport
• Anim van Wyk – ‘Ma, ek sal my krag vir jou gee’ – Beeld
Kunstejoernalistiek
• Valda Jansen – Brute eerlikheid breek wonde oop – Rapport
• Hanlie Retief – Skryf soos pyp wat bars – Rapport
• Schalk Schoombie – Nou eers reg vir Hamlet – By: Media24
Beste leefstyl-storie
• Erns Grundling – Bloedballet: Tyd vir die kryt – By: Media24
• Pieter Steyn – Waar die wind in Afrikaans waai – Volksblad
• Anim van Wyk – Die krokodiljagter en die olifantma: ’n Afrika-romanse – By: Media24
Essayis, rubriekskrywer of blogger van die jaar
• Gert Coetzee – Is jy dié feestyd in of agter die grênd kar? – Volksblad
• Marida Fitzpatrick – Hoor hier! – By: Media24
• Dana Snyman – Nuwe waarhede uit ou-ou woorde – By: Media24
Beste gemeenskaps- of plaaslike koerant
• Die Pos/The Post – Redakteur: Keina Swart
• Noordkaap – Redakteur: Ruan Bruwer
• Vrystaat – Redakteur: Susan Maré
TYDSKRIFTE
In-diepte artikels/Ondersoekende joernalistiek
• Rochelle Barrish – Hang-hang … – Kuier
• Salomé Delport – Leef jy in ’n droomwêreld oor jou nuwe slaappil? – Rooi Rose
• Herman Scholtz – Modimolle-monster – Huisgenoot
Beste persoonlikheidsprofiel
• Marida Fitzpatrick – Glorie, maar my siel is dood – Huisgenoot
• Ilse Salzwedel – Die skaam kant van Nataniël (hy wys dit net nie) – My Tyd: Rapport
• Alet van Zyl – Ons hel is verby – Huisgenoot
Reisjoernalistiek
• Leon-Ben Lamprecht – Die sagte siele van die Hardemanskaroo – Weg
• Dana Snyman – My plek is nie meer my plek nie – Weg
• Sophia van Taak – Op soek na ’n Eden (verkieslik sonder krappe) – Weg
Kunstejoernalistiek
• Chris du Plessis – Fluit-fluit, die storie is uit – DeKat
• Erns Grundling – Onherroeplik Gert – My Tyd: Rapport
• Ina van Rooyen – Mag van die swygsame digter – Taalgenoot
Beste leefstyl-storie
• Chris du Plessis – Manne wat brei? (Grappies op ’n stokkie) – My Tyd: Rapport
• Marida Fitzpatrick – Dawie Roodt & sy ‘Russiese poppie’ – Sarie
• Ilza Roggeband – My lang pad met Ritalin – Vrouekeur
Essayis, rubriekskrywer of blogger van die jaar
• Koos Kombuis – Die tuiskoms – DeKat
• Leon-Ben Lamprecht – Skaaptel as sport is g’n wolhaarstorie – Weg
• Dana Snyman – Dana, en Lettie se komberse – My Tyd: Rapport
TELEVISIEPRYSE
VERHALENDE GENRES
Beste draaiboek vir ’n dramareeks of enkeldrama
• Marike Bekker – Littekens
• Henriëtta Gryffenberg – Erfsondes
Beste regisseur vir ’n dramareeks of enkeldrama
• Marike Bekker – Littekens
• Peter Heaney – Erfsondes
Beste dramareeks of enkeldrama
• Marike Bekker – Littekens
• Imani Media – Erfsondes
Beste akteur in ’n sepie
• Lieb Bester – Villa Rosa
• Roderick Jaftha – Villa Rosa
• Dawid Minnaar – Binneland
Beste aktrise in ’n sepie
• Odelle de Wet – Binneland
• Vinette Ebrahim – 7de Laan
• Elma Postma – Binneland
AKTUELE GENRES
Beste aanbieder of onderhoudvoerder in ’n gesels- of joernaalprogram
• Coenie de Villiers – Kwêla
• Prof. Erik Holm – Projek Aardwolf
• Suzaan Steyn – Kwêla
Beste insetsel in ’n gesels- of joernaalprogram
• Riaan Badenhorst – Randall Wicomb – Kwêla
• Alti Fouche – Die ding omtrent Isimangaliso – Projek Aardwolf
• Alizia Linden – Pippie Kruger – Kwêla
Beste gesels- of joernaalprogram
• Pieter Cilliers & Marié Minnaar – Kwêla
• Jaco Loubser – Groen
• Franci Swanepoel & Marius van de Wall – Fiesta: Krismis in die Klein Karoo
Beste aanbieder of onderhoudvoerder in ’n nuus- of aktualiteitsprogram
• Waldimar Pelser – Dagbreek
• Freek Robinson – Robinson Regstreeks
• Theo Vorster – Sakegesprek met Theo Vorster
Beste insetsel in ’n nuus- of aktualiteitsprogram
• Daniëlla du Plooy – Vegter teen die vlamme – eNuus
• Hanné Koster – Gay teoloë – Kwêla
• Loftus Marais – Eva Human – Dagbreek
Beste nuus- of aktualiteitsprogram
• Pieter de Vos – Robinson Regstreeks
• Karin d’Orville – Fokus: Van stiefkind tot huiskind
• Dirk Mostert – Sakegesprek met Theo Vorster
Beste nuusleser
• Gustav Greyling – eNuus
• Genée Heyl – eNuus
• Freek Robinson – eNuus
Beste dokumentêre program of programreeks
• Pieter de Vos – Formidabele Vroue: Tibbie Steyn
• Jan Groenewald – Formidabele Vroue: Emily Hobhouse
• Christelle Parrott en Wynand Dreyer – Formidabele Vroue: Rykie van Reenen
Beste vermaaklikheidsprogram
• Roberta Durrant – Kêrels wat kook
• Ben Heyns – Jou show met Emo & Wicus
• Paul Venter – Saktyd
Beste leefstylprogram
• Riaan Badenhorst & Dine van Zyl – Boerekos
• Fanagalo Films & Underdog Productions – Rof of Spog
• Braam Willemse & Thys Striecher – Bring & Braai
Beste aanbieder in ’n vermaaklikheids- of leefstylprogram
• Terence Bridgett & Paul du Toit – Rof of Spog
• Hannes van Wyk – Bravo!
• Dine van Zyl – Boerekos
Die wenners van hierdie toekennings word op Vrydag, 19 April tydens ’n glansgeleentheid by Vodaworld in Midrand bekend gemaak.
Die toekenning vir gunsteling-radiopersoonlikheid, waarvoor die publiek stem, en beste sepie, word ook tydens hierdie geleentheid bekend gemaak.