Die gesogte kykNET Silwerskermtoekennings word vanaand by ʼn glansgeleentheid by The Bay Hotel in Kampsbaai uitgedeel. Dit sal ook dien ter afsluiting van die negende jaarlikse Silwerskermfees.
kykNET het pas die lys rolprente en name bekendgemaak wat vir toekennings in die speelfilm-kategorie benoem is.
Ses speelfilms het vandeesweek hul première by die Silwerskermfees gehad. Dié vollengte-speelfilms is Fiela se kind, Flatland, Griekwastad, Die verhaal van Racheltjie de Beer, Toorbos en Poppie Nongena.
Poppie Nongena kraai koning met 15 benoemings, terwyl Fiela se kind 11 opgeraap het.
Vir die benoemingslys in die kortfilm-kategorie, klik hier.
Hier is die volledige lys van benoemings vir vollengte-speelfilms:
Beste speelfilm
Die verhaal van Racheltjie de Beer
Fiela se kind
Flatland
Griekwastad
Poppie Nongena
Toorbos
Beste draaiboek
Brett Michael Innes – Fiela se kind
Christiaan Olwagen en Saartjie Botha – Poppie Nongena
Jenna Bass – Flatland
Tertius Kapp – Griekwastad
Beste regisseur
Christiaan Olwagen – Poppie Nongena
Jenna Bass – Flatland
Matthys Boshoff – Die verhaal van Racheltjie de Beer
Beste akteur
Arnold Vosloo – Griekwastad
Stiaan Smith – Toorbos
Stian Bam – Die verhaal van Racheltjie de Beer
Beste aktrise
Clementine Mosimane – Poppie Nongena
Nicole Fortuin – Flatland
Zenobia Kloppers – Fiela se kind
Beste mansbyspeler
Alex van Dyk – Griekwastad
Chris Gxalaba – Poppie Nongena
De Klerk Oelofse – Flatland
Beste vrouebyspeler
Anna-Mart van der Merwe – Poppie Nongena
Cindy Swanepoel – Fiela se kind
Nomsa Nene – Poppie Nongena
Beste produksie-ontwerp
Birrie le Roux en Surisa Surisa – Poppie Nongena
Chantel Carter – Fiela se kind
Chantel Carter – Die verhaal van Racheltjie de Beer
Beste redigering
Eva du Preez – Poppie Nongena
Jacques de Villiers – Flatland
Warwick Allan – Die verhaal van Racheltjie de Beer
Beste kinematograaf
Tom Marais – Fiela se kind
Vicci Turpin – Poppie Nongena
Willie Nel – Die verhaal van Racheltjie de Beer
Beste oorspronklike klankbaan
Bao-Tran Tran “Mobilegirl” – Flatland
Charl-Johan Lingenfelder – Griekwastad
Chris Letcher – Die verhaal van Racheltjie de Beer
Kyle Shepherd – Fiela se kind
Beste grimering en haarstilering
Gale Shepherd – Poppie Nongena
Maritsa Maritz – Fiela se kind
Theola Booyens – Toorbos
Beste kostuumontwerp
Mari van der Merwe – Fiela se kind
Sulet Meintjies – Die verhaal van Racheltjie de Beer
Sylvia van Heerden – Poppie Nongena
Beste klankontwerp
Charlotte Buys – Fiela se kind
James Olivier, Richard West, Simon Ratcliffe – Flatland
James Olivier, Richard West, Simon Ratcliffe – Poppie Nongena
Beste ensemble-spel
Die verhaal van Racheltjie de Beer
Griekwastad
Poppie Nongena