Die benoemings vir die 14de jaarlikse Saftas (Suid-Afrikaanse fliek-en televisietoekennings) is bekendgemaak.
Dié gesogte toekennings sal op 28 Maart by die Sandton Convention Centre in Johannesburg uitgedeel word.
Vanjaar het Afrikaanse televisieprogramme en rolprente weereens hul plek in die bedryf vol gestaan en ʼn groot aantal benoemings ontvang.
Arendsvlei, Getroud met Rugby, Suidooster, Binnelanders, Dwaalster en Alles Malan is onder meer in die televisie‑afdeling benoem, terwyl Poppie Nongena, Fiela se kind, Die verhaal van Racheltjie de Beer, ʼn Ander mens en Die seemeeu uitgeblink het in die rolprent-afdeling.
Hier is ʼn opgesomde lys van benoemings:
Beste programaanbieder
Thembisa Mdoda – 2 Families and A Wedding Dress
Anele Mdoda – Celebrity Game Night S1
Graeme Richards – Expresso Morning Show
Entle Bizane – Hectic on 3
Waldimar Pelser – KN Verslag in Gesprek
Sthembiso Dliwayo – Mi Kasi Su Kasi
Emo Adams – Noot vir Noot S44
Masechaba Ndlovu – The Big Secret Season 2
Christopher Jaftha – The Longest Date
Televisie
Beste regisseur – sepie
Binnelanders – Danie Joubert
Rhythm City – Eric Mogale
Scandal! – Chris Beasley, Sanele Zulu,Tsakani Mongwe en Sphamandla Ngcobo
Beste televisie-sepie
Rhythm City
Scandal!
Suidooster
Beste aktrise in ʼn sepie
Mapula Mafole, Rhythm City
Denise Newman, Suidooster
Baby Cele Maloka, Uzalo
Beste akteur in ʼn sepie
Nathaniel Ramabulana, Muvhango
Jamie Bartlett, Rhythm City
Bongile Mantsai, Scandal!
Beste regisseur – drama
Dwaalster – Jaco Bouwer
Lockdown 4 – Mandla Ngcongwane
The Republic – Johnny Barbuzano en Rea Rangaka
Beste televisiedrama
Lockdown
Spreeus
The Republic
Beste telenovela
Arendsvlei
Isibaya
The River
Beste aktrise – telenovela
Crystal Donna Roberts, Arendsvlei
Leleti Khanyile, Imbewu
Sindi Dlathu, The River
Beste akteur – telenovela
Roberto Kyle Meyer, Arendsvlei
Hamilton Dhlamini, Isithembiso
Presley Chweneyagae, The River
Beste kompetisie-realiteitsprogram
Kokkedoor
Nedbank Ke Yona Team Search
Ultimate Braai Master
Ultimate House Vibe
Beste program in internasionale formaat
Celebrity Game Night
Survivor SA: Island of Secrets
YO! MTV RAPS
Beste aktuele sake-program
Carte Blanche
Dying for Diamonds
Work Hazards
Best verskeidenheidsprogram
Die Ware Naarheid
Gospel Classics
Mooi
Beste vermaakprogram
Emo 30 Jaar In Musiek
Live Amp
Noot vir Noot
Best Lifestyle Programme
Dit Proe Soos Huis
Elders: Japan
Klankbord
Beste fliek vir televisie
Droomman
Stillenag
TIRO
Rolprente
Beste kortfliek
Die Begrafnis
Joko Ya Hao
The Letter Reader
Beste regisseur – speelfilm
Fiela se Kind – Brett Michael Innes
Knuckle City – Jahmil X.T. Qubeka
Poppie Nongena – Christiaan Olwagen
Beste aktrise in ʼn speelfilm
Sandra Prinsloo, Die Seemeeu
Zenobia Kloppers, Fiela se Kind
Clementine Mosimane, Poppie Nongena
Beste akteur in ʼn speelfilm
Albert Bakker, Die Seemeeu
Johannes Stephanus Bam, Die Verhaal van Racheltjie de Beer
Bongile Mantsai, Knuckle City
Beste aktrise in ʼn ondersteunende rol vir ’n speelfilm
Cintaine Schutte, Die Seemeeu
Anna‑Mart van der Merwe, Poppie Nongena
Elize Dunster, Skemerson
Beste akteur in ʼn ondersteunende rol vir ’n speelfilm
Wayne van Rooyen, Fiela se Kind
Patrick Ndlovu, Knuckle City
Thembekile Komani, Knuckle City
Beste speelfilm
Die Verhaal van Racheltjie de Beer
Fiela se Kind
Poppie Nongena
Kan ek nou alweer Showmax kyk of boicot MultiChoice nogsteeds vir Steve Hofmeyr?