Nominasies vir Oscar-toekennings

Ellen DeGeneres Foto: Andrew Eccles, ABC

Ellen DeGeneres Foto: Andrew Eccles, ABC

‘n Lokprent van American Hustle, wat 10 nominasies ontvang het, volg onderaan die berig. Die 86ste Academy Awards, beter bekend as die Oscar-toekennings word Sondagaand tydens ʼn glansgeleentheid in Amerika uitgeloof.

Elen DeGeneres (56) sal as die gasheer optree.

Hiermee die volledige lys van nominasies:
Beste rolprent:
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street

Beste akteur in ʼn hoofrol:
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

Beste aktrise in ʼn hoofrol:
Amy Adams (American Hustle)
Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (August: Osage County)

Beste manlike byspeler:
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)
Jared Leto (Dallas Buyers Club)

Beste vroulike byspeler:
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)

Beste tekenprent:
The Croods (Chris Sanders, Kirk DeMicco, Kristine Belson)
Despicable Me 2 (Chris Renaud, Pierre Coffin, Chris Meledandri)
Ernest & Celestine (Benjamin Renner, Didier Brunner)
Frozen (Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho)
The Wind Rises (Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki)

Beste rolprentwerk:
The Grandmaster (Philippe Le Sourd)
Gravity (Emmanuel Lubezki)
Inside Llewyn Davis (Bruno Delbonnel)
Nebraska (Phedon Papamichael)
Prisoners (Roger A. Deakins)

Beste kostuumontwerp:
American Hustle (Michael Wilkinson)
The Grandmaster (William Chang Suk Ping)
The Great Gatsby (Catherine Martin)
The Invisible Woman (Michael O’Connor)
12 Years a Slave (Patricia Norris)

Beste regie:
American Hustle (David O. Russell)
Gravity (Alfonso Cuarón)
Nebraska (Alexander Payne)
12 Years a Slave (Steve McQueen)
The Wolf of Wall Street (Martin Scorsese)

Beste dokumentêr:
The Act of Killing (Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen)
Cutie and the Boxer (Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher)
Dirty Wars (Richard Rowley, Jeremy Scahill)
The Square (Jehane Noujaim, Karim Amer)
20 Feet from Stardom (Genomineerdes moet bepaal word)

Beste kort dokumentêr:
CaveDigger (Jeffrey Karoff)
Facing Fear (Jason Cohen)
Karama Has No Walls (Sara Ishaq)
The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Malcolm Clarke, Nicholas Reed)
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall (Edgar Barens)

Beste rolprentredigering:
American Hustle (Jay Cassidy, Crispin Struthers, Alan Baumgarten)
Captain Phillips (Christopher Rouse)
Dallas Buyers Club (John Mac McMurphy, Martin Pensa)
Gravity (Alfonso Cuarón, Mark Sanger)
12 Years a Slave (Joe Walker)

Beste internasionale rolprent:
The Broken Circle Breakdown (België)
The Great Beauty (Italië)
The Hunt (Denemarke)
The Missing Picture (Kambodja)
Omar (Palestina)

Beste grimering en haarstilering:
Dallas Buyers Club (Adruitha Lee, Robin Mathews)
Jackass Presents: Bad Grandpa (Stephen Prouty)
The Lone Ranger (Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny)

Beste oorspronklike klankbaan:
The Book Thief (John Williams)
Gravity (Steven Price)
Her (William Butler, Owen Pallett)
Philomena (Alexandre Desplat)
Saving Mr. Banks (Thomas Newman)

Beste oorspronklike lied:
Happy (Despicable Me 2)
Let It Go (Frozen)
The Moon Song (Her)
Ordinary Love (Mandela: Long Walk to Freedom)

Beste produksie-ontwerp:
American Hustle (Judy Becker, Heather Loeffler)
Gravity (Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard)
The Great Gatsby (Catherine Martin, Beverley Dunn)
Her (K.K. Barrett, Gene Serdena)
12 Years a Slave (Adam Stockhausen, Alice Baker)

Beste kort tekenprent:
Feral (Daniel Sousa, Dan Golden)
Get a Horse! (Lauren MacMullan, Dorothy McKim)
Mr. Hublot (Laurent Witz, Alexandre Espigares)
Possessions (Shuhei Morita)
Room on the Broom (Max Lang, Jan Lachauer)

Beste kort aksieprent:
Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me) (Esteban Crespo)
Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything) (Xavier Legrand, Alexandre Gavras)
Helium (Anders Walter, Kim Magnusson)
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) (Selma Vilhunen, Kirsikka Saari)
The Voorman Problem (Mark Gill, Baldwin Li)

Beste klankredigering:
All Is Lost (Steve Boeddeker, Richard Hymns)
Captain Phillips (Oliver Tarney)
Gravity (Glenn Freemantle)
The Hobbit: The Desolation of Smaug (Brent Burge, Chris Ward)
Lone Survivor (Wylie Stateman)

Beste klankvermenging:
Captain Phillips (Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro)
Gravity (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro)
The Hobbit: The Desolation of Smaug (Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson)
Inside Llewyn Davis (Skip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland)
Lone Survivor (Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow)

Beste visuele effekte:
Gravity (Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, Neil Corbould)
The Hobbit: The Desolation of Smaug (Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds)
Iron Man 3 (Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Dan Sudick)
The Lone Ranger (Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier)
Star Trek Into Darkness (Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton)

Beste aangepaste draaiboek:
Before Midnight (Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke)
Captain Phillips (Billy Ray)
Philomena (Steve Coogan, Jeff Pope)
12 Years a Slave (John Ridley)
The Wolf of Wall Street (Terence Winter)

Beste oorspronklike draaiboek:
American Hustle (Eric Warren Singer, David O. Russell)
Blue Jasmine (Woody Allen)
Dallas Buyers Club (Craig Borten, Melisa Wallack)
Her (Spike Jonze)
Nebraska (Bob Nelson)

Rolprente wat meer as een nominasie ontvang het:
American Hustle (10)
Gravity (10)
12 Years a Slave (9)
Captain Phillips (6)
Dallas Buyers Club (6)
Nebraska (6)
Her (5)
The Wolf of Wall Street (5)
Philomena (4)
Blue Jasmine (3)
The Hobbit: the Desolation of Smaug (3)
August: Osage County (2)
Despicable Me 2 (2)
Frozen (2)
The Grandmaster (2)
The Great Gatsby (2)
Inside Llewyn Davis (2)
The Lone Ranger (2)
Lone Survivor (2)

ondersteun maroela media só

Sonder Maroela Media sou jy nie geweet het nie. Help om jou gebalanseerde en betroubare nuusbron se toekoms te verseker. Maak nou ʼn vrywillige bydrae. Onthou – ons nuus bly gratis.

Maak 'n bydrae